OveckaNaCestach.cz | Thajský box – od armády po stadion
15583
post-template-default,single,single-post,postid-15583,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,columns-4,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive

27 Úno Thajský box – od armády po stadion

Thajský box, neboli Muay Thai, je asi nejrozšířenějším sportem v Thajsku a získal si své obdivovatele i daleko za hranicemi. Je to celkem starý sport, který se pravděpodobně vyvinul z čínských bojových umění, a je matkou dnešního Kick-boxu. První zmínky o tomto sportu jsou ze 13. století a postupně se stal také součástí výcviku vojáků jako boj bez zbraně. Pro oko fanouška je to sport velmi atraktivní, s jednoduchými pravidly, kde se bojuje pouze ve stoje a jsou povoleny údery kromě rukou a nohou i lokty a koleny. Pro mnohé je jít na zápas i způsob, jak si prožít trochu hazardu a vydělat si nějaký ten baht navíc.

V thajském boxu narazíte na váhové kategorie od hubeňoučkých mladíků až po pořádné řízky. K našemu překvapení tento sport hojně provozují i ženy a ani věk není nijak omezen. Získat titul je velmi prestižní věc a je jedno, jestli je z mezinárodní nebo jen z regionální soutěže. Nám se poštěstilo vidět hned několik zápasů a to ve více váhových kategoriích. Dokonce jsme byli svědky hned dvou K.O. Za celovečerní lístek zaplatíte (samozřejmě podle regionu a prestižnosti soutěže) od 350 až po 1000 THB, nejdražší vstupenky jsou úplně pod ringem, protože při soubojích dochází k občasným „vypadnutím“ bojovníka a vy si tak na něj můžete šáhnout. Často jsou regionální soutěže přidružené k různým festivalům a jsou pod otevřeným nebem zdarma.

Zápasník vstupuje do ringu s posvátnou čelenkou na hlavě monkon, která patří klubu bojovníka a má ochranou funkci. Každému zápasu předchází představení zápasníka a jeho největších dosavadních úspěchů a pak jeho rituální tanec Ram Muay, který spočívá v obejití ringu, protažení a modlitbách za vítězství. Zároveň si jej mohou sázkaři dobře prohlédnout a zvážit výši sázky. S gongem začne první z pěti kol, každé trvá 3 minuty. Jak kola přibývají, celková vřava i agresivita zápasníků se stupňuje. Pokud jednoznačně jeden zápasník nesloží druhého, který pak již není déle schopen bojovat, rozhodují o výsledku tři přísedící rozhodčí. Než je vítěz představen zvednutím jeho ruky, oba bojovníci navštíví roh druhého týmu, kde sokův trenér projeví úctu nabídnutím vody k napití a politím hlavy poděkuje za dobrý zápas.

Zápasy se v Thajsku vedou v poměrně přátelském duchu, kdy po skončení kola se zápasníci v mnoha případech na sebe i usmějí, nebo se po zápasu mnohdy i dlouze objímají a gratulují si. Samozřejmé je se vzájemně a svým fanouškům poklonit, jako Thajci dělají i v běžném životě.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.