10 Úno Thajsko – země, kde se netroubí a nesmlouvá
Thajsko. Co se vám vybaví, když si vybavíte Thajsko? Mnohým asi pláže, chrámy, sex turismus a jídlo. Těm znalejším snad i hlavní město nebo velmi známý národní pokrm smažené nudle Pad Thai.
Tato jihovýchodní asijská země, s téměř 70 miliony obyvatel a hlavním městem Bangkokem, je jednou z nejvyspělejších zemí v této oblasti. Ekonomicky se stále drží na špičce, byť si už zažila na konci 90. let minulého století ekonomickou krizi, která měla podobně rozsáhlé následky jako ta naše evropská. Země je momentálně řízená králem, kterému je téměř 90 let, a mnozí odhadují, že po jeho smrti v zemi nastane bezvládí. Oficiální řeč je thajština, ale mnozí v turistických oblastech mluví anglicky. Měnou je thajský baht (THB) se směnným kurzem 100 Kč = 147 baht. Země je rozlohou velká asi jako Španělsko a je rozdělena na 76 provincií a Bangkok. Z geografického pohledu je na jihu nížinatá a na severu jsou hory, kde nejvyšší je Doi Inthanon s 2576 m n. m. Sousedními státy jsou Myanma (Barma), Laos, Kambodža a na jihu Malajsie.
Byť je země velmi moderní, hlavní náboženství buddhismus tu má stále velký vliv. A je to vidět na každém kroku – všude stojí nebo se dokonce i staví nové chrámy z velkorysých příspěvků místních nebo vlády. Dokonce by se každý Thajec měl na aspoň krátké období svého života stát mnichem, optimálně mezi dobou studia a prací nebo založením rodiny. Tzv. získání zásluh bylo běžné v minulosti za 3 měsíce, dnes se doba zkrátila na pouhých 15 dní pobytu v klášteře. Pro lidi na vesnicích je to také jedna z možností, jak získat bezplatně vzdělání. Na mnicha tak narazíte na trhu stejně jako v čekárně na autobus. Ale už to nejsou mniši jako dřív. Ti nynější díky velkému vlivu západu vlastní špičkové smartphony, nosí brašny s notebookem, cestují anebo si rádi popovídají s cizincem kvůli procvičení angličtiny. Ale pravidla pro ně platí stále stejná, nemusí pracovat, žena si od nich nesmí peníze vzít přímo ani by se neměli bez jejich vůle fotit.
V každém knižním průvodci se dočtete, jak je nutné o všechno smlouvat. Nicméně realita je taková, že dnes narazíte velmi běžně na ceníky s pevnými cenami a nikdo se s vámi nechce o pár korun dohadovat. Na druhou stranu je pravda, že ceny jsou nastavené už tak dost nízko, že z našeho pohledu to ani není nutné. A proč by taky měl Thajec smlouvat? On ví, že prodá. Když ne tobě, tak tomu turistovi za tebou. Průměrná mzda je 6 až 8 tisíc bahtů měsíčně, což je necelých 5 tisíc korun, a vypadá to, že se s tím dá bez problémů vyžít. Celková nezaměstnanost je pouze 0,9 procenta, což je dáno velkým množstvím „podnikatelů“ a samoživitelů. Každý se tu snaží něco prodat.
Zákaz kouření ve veřejných prostorách tu prošel již dávno a všichni jej respektují. Trend kuřáků je na ústupu, jak se nám na první pohled zdá. Paradoxní je, že nejvíce tu kouří zahraniční turisti ve věku 18-25 let.
Doprava v celém Thajsku je velmi rušná. Motorky zprava, motorky zleva, všude jezdí mnoho velkých pickupů a džípů, do toho všeho blázniví tuk-tukáři a zmatení turisté na kolech a skútrech, kteří si ještě nestihli zvyknout na jízdu vlevo. Přesto, pokud jste někdy nějakou asijskou zemi navštívili, určitě jste si všimli, jak neustále troubí. „Jedu rovně a nijak neměním směr jízdy, pozor – tút.“ „Zahybám doprava, pozor – tút.“ „Jsem rychlejší a větší, dej mi přednost – tút.“ Tady nic takového nenajdete. Řidiči jsou nuceni respektovat klid na silnicích, což připomínají všudypřítomné značky, a tak klakson téměř nezmáčknou. Ale téma dopravy si zaslouží samostatný článek, takže o tom někdy později.
Jinak v Thajsku je možné opravdu všechno a pro turisty je tato země rájem. Můžete si zaplatit nespočet různých celodenních výletů, ať už do přírody nebo jen na místní trh. Půjčit je možné cokoliv k přemisťování, od kajaku až po malé letadlo. Najíst se dá dobře jak v luxusním podniku, tak i třeba v provizorním stánku na kolečkách, protože Thajci jsou na svoji kuchyni náležitě hrdí a žádné špatné občerstvení tu nestrpí. Můžete se jen tak potulovat po městě a na trhu se vybavit vším, co vám doma budou závidět, anebo jen tak sedět u piva Chang a pozorovat okolní mumraj. Pro odvážné tu najdete nespočet adrenalinových aktivit a pro ty ostatní zase klid. A protože si Thajci uvědomují, jak je pro ně turismus důležitý, ceny jsou více než příznivé a to pro všechny cenové kategorie turistů.
Hlazení tygrů je oblíbenou turistickou atrakcí. Pobočky najdete v Chiang Mai a na Phuketu.
Sorry, the comment form is closed at this time.