03 Kvě Maledivy – na co se těšit a na co si dát pozor
Tato země je vyloženě muslimská, ale není čeho se bát, protože se jedná o její mírumilovnou alternativu. Dokonce i praktikování denních modliteb neprovádí zdaleka všichni, a tak se nemusíte bát, že vám během servírování večeře uteče obsluha. Za to se všichni usmívají, rádi by se s vámi dali do řeči, ale když je jazyková bariéra nepřekonatelná, zeptají se vás alespoň „kauntry?“, z které země pocházíte. Nikdo nikam nespěchá, upřímně ani není kam, nikdo se nepředře.
Protože obyvatelé ostrovů moc necestují, často se stává, že na ostrově, kde se narodí, i zemřou. To vede k tomu, že na jednotlivých ostrovech bydlí vlastně jedna rodina, kde se vzdálení bratranci žení se svými sestřenicemi nebo kde jednu školní třídu zaplní vlastní sourozenci. Všichni se znají a mají na sebe telefonní číslo.
Protože nic není zadarmo a na ostrovech je velmi omezená nabídka pracovních míst, musí občas někdo z mladých za prací vycestovat. Nemusí nijak daleko – nejčastěji se jezdí pracovat do resortů, kde nabízí rentu 600 USD měsíčně plus dýška, která mohou být i jednou tolik, ale i tak je to mnohem lepší výdělek než jako rybář nebo pošťák. Pracovníci v rezortech bydlí a stravují se, domů jezdí jen výjimečně. Než za prací vyjedou, je na ostrovech zvykem, že se celý ostrov sejde na rozlučkovou párty, kde se tančí a jí.
Cestuhttp://www.oveckanacestach.cz/wp-admin/media-upload.php?post_id=15852&type=image&TB_iframe=1je se i za vzděláním, ale do zahraničí jen omezeně. Téměř každý malý ostrov má základní školu spojenou se střední, univerzity a odborná učiliště mají jen ty větší. Hlavní zaměření je zde ve službách, konkrétně v pohostinství a turismu, což je asi pochopitelné. Důraz je kladen i na angličtinu, ale starší obyvatelé většinou neumí ani slovo.
Alkohol
Jako v každé muslimské zemi je i zde konzumace alkoholu přísně zakázaná. Platí to do jisté míry i pro turisty, kteří do země vstupují. I když budete mít chuť, alkohol se legálně na Maledivy dovážet nesmí. Jsou ale i další výjimky a kličky, takže například v resortech k večeři pivo nebo koktejl dostanete. Nicméně opatrně na chování pod vlivem. Na to se ani zde žádná omluva nevztahuje.
Pokud se vám byť jen vzdáleně příčí představa západu sluníčka na pláži bez piva, na ostrovech jako Maafushi, najdete řešení. Hned kousíček od ostrova je zakotvená loď. Ale není to ledajaká loď. Je to plovoucí bar. A to, že je na moři, jí dává to privilegium, že se na ní nevztahují zákony pevniny, a tak je zde konzumace alkoholu povolena. Pokud si chcete povyrazit, stačí komukoli na ostrově říct a on na tuto velkou jachtu zavolá a oni si pro vás pošlou člun. Podmínkou je minimální objednávka jednoho drinku, ale to asi není problém. Jedno pivo stojí 6 USD, lahev průměrné vodky 60 USD.
I přes vysokou marži není neobvyklé, že vás někdo z místních poprosí, abyste mu právě takovou lahev přivezl. Čím dál tím víc obyvatelé Maafushi bohatnou (na pronájmech a službách turistům), ale nemají kde své peníze utrácet. Takže alkohol, dříve luxusní zboží, už není jen nezbytnou součástí oslav a svateb, ale čím dál tím častěji si jej místní dopřávají, aniž by měli důvod. Ale zase, toto platí pouze pro ty ostrovy, které jsou vlivem západních turistů nejvíce.
Bankomaty
Bankomaty byly dříve pouze dominantou letiště a hlavního města Malé. Ale například od letošního března najdete jeden i na Maafushi. Dříve bylo nutné pro jakýkoliv obnos v hotovosti jezdit do Malé nebo se zaručit nějakému z místních lichvářů. Naštěstí to už není nutné, protože s nárůstem turismu si i banky uvědomují, že musí rozsah svých služeb rozšířit a pokrýt i jiné ostrovy než doposud.
Bikini beach
Tento koncept uzavřených pláží je ojedinělý a nikde jinde na světě jsme se s ním zatím nesetkali. Ale vlastně to dává smysl. Chráněni neprůhledným plotem jsou jednak místní obyvatelé, kteří se s nahotou neměli doposud jak setkat, neboť je zakázaná, tak i turisté, kteří většinou nemají rádi, když je někdo při opalování pozoruje nebo dokonce za ni odsuzuje. Vždyť cestovali takovou dálku a platili tolik peněz, aby si právě zde mohli užít svých pár dnů volna. Jediní, kteří zde nenajdou pochopení, jsou nudisté a ženy, které netouží po bílých prsou. Opalování nahoře bez je totiž také zakázané.
Postupně, jak se turismus šíří na vzdálenější ostrovy, najdete bikini beach na většině ostrovů. Tyto vyhrazené pláže jsou iniciativou místních turistických komunit, které je zároveň i spravují. Pláže jsou většinou malé, což je škoda, a ani nepatří k těm nejpěknějším na ostrově. Zato jsou každé ráno uklizené a nenajdete na nich žádný odpadek.
Dlouhodobý pobyt
Čím dál tím víc je nejen mezi mladými populární takzvané digitální nomádství, tedy dlouhodobé cestování, při němž dotyční i nadále pracují, jen nesedí v kanceláři, ale třeba na dece u moře na druhé straně zeměkoule. Pro takovýto styl života jsou potřebné asi jen dvě věci – elektřina a internet. Oboje na Maledivách naštěstí je. Elektřinu zajišťují všudypřítomné elektrárny s dieselovými agregáty a internet sem zavedli v roce 1996 – oboje stabilní a spolehlivé.
I když se nejedná o levnou destinaci, lze si najít pokojík s klimatizací a koupelničkou už třeba za 300 USD na měsíc. Nejedná se o kdovíjakou vilu nebo apartmán, ale účel to splní. Internet a volání je zde až směšně levné. Vyplácí se pořídit si místní SIM i třeba pro volání do ČR. A pokud vás místní strava omrzí, což může být skutečně brzy, na trhu a v samoobsluhách najdete téměř vše, na co jste zvyklí doma. Takže s jen malými obtížemi upečete bábovku nebo si uvaříte bramboračku. A pokud vás omrzí i to každodenní perfektní počasí s úžasným teplým mořem a bílým pískem, čím dál tím více nízkonákladových aerolinek si Maledivy přidává na svůj seznam destinací, takže doslova za pár korun můžete letět na sousední Srí Lanku nebo dál.
A o Srí Lance si povíme příště.
Sorry, the comment form is closed at this time.