18 Dub Maledivy – jde to i levně
Když se poví Maledivy, téměř každý si představí bílé pláže, blankytné moře, hotelové rezorty s chatičkami na kůlech s vlastní bazénem nebo alespoň se soukromými schůdky do moře. Maledivy jsou také považovány za typickou destinaci, kam mnoho lidí jezdí strávit líbánky. Z našeho pohledu se také jedná o hodně drahou destinaci, kde týdenní dovolená stojí statisíce, mezi ostrovy se přelétává hydroplány, resorty jsou na soukromých ostrovech a jídlo vám nosí na stříbrných podnosech. V následujícím článku se pokusíme popsat, jak si kus tohoto ráje ujmout pro sebe a to tak, aby vám to nezruinovalo účet.
Ano, všechno výše zmiňované je pravda, ale každá mince má dvě strany. Opravdu není problém zajít do cestovky a koupit si sedmidenní pobyt za více než sto tisíc korun na osobu. Schválně neudávám strop, protože ten v případě Malediv prostě neexistuje. Dají se tu utratit opravdu astronomické částky. Na druhou stranu Maledivy v posledních letech procházejí velkým vývojem v oblasti turismu, což je podpořené i snahou vlády, která umožnila soukromníkům stavět a provozovat hotely do desíti pokojů, a tak je již možné nalézt ubytování za celkem rozumné ceny. Nejedná se v pravém slova smyslu o hotely, ale spíše o penziony neboli guesthouse. Pojďme si projít proces plánování postupně.
Výběr ostrova
Výběr ostrova či více ostrovů, kde byste chtěli strávit několik dní, je věc sama o sobě složitá. Těch obydlených s ubytováním pro turisty zase tolik není a informací o nich je pramálo. Poté je nutné celý plán tvořit hlavně dle možnosti dopravního spojení mezi nimi. Výběr vám bude trvat docela dlouho a dejte si na něm záležet. Vzhledem k malé frekvenci místní dopravy, pak zpravidla není možnost operativně plán změnit. My jsme si nakonec po prozkoumání různých blogů a satelitních snímků (přece chci vidět pláž předem ) vybrali ostrovy Maafushi a Fulidhoo. Maafushi je hustě obydlený ostrov s dobrou dopravou z hlavního města Male a měl reprezentovat to, jak žijí domorodci. Fulidhoo měl být ten s bílými plážemi a krásným mořem. Nakonec se obě dvě naše očekávání splnila.
Ubytování
Nemůžete čekat, že se zde vyspíte za stokorunu jako v Thajsku, ale okolo 60 USD (cca 1500 Kč) na noc seženete standardní pokoj pro dva, což je oproti nabídkám rezortů zlomek ceny. Pro představu stojí noc v rezortu například 400 USD.
Ceny se mezi jednotlivými guesthousy poměrně liší a pro jejich nalezení lze využít známých portálů booking.com, agoda.com nebo airnb.com. Je dobré prohledat všechny tři portály, protože na každém se nacházejí různé možnosti ubytování. Takto si lze vybrat místo dopředu a v případě, kdy již moc ubytovacích kapacit na vámi vybraném ostrovu nezbývá, tak i zarezervovat předem. Můžeme doporučit si zkontrolovat pár dní před vaším příjezdem množství volných guesthousů, a když jich bude více, tak nedělat rezervaci předem. Například na ostrově Maafushi bylo hodně volných pokojů a pokud přijdete na recepci jakéhokoli guesthousu, dá se velmi dobře vyjednávat a ke zlevněné ceně ještě dostat různé bonusy jako snídani apod. Ale pozor. Na některých ostrovech není guesthousů mnoho a můžete mít problém vůbec nějaké ubytování sehnat tak jako mi na ostrově Fulidhoo. I v tomto případě doporučujeme se s majitelem spojit např. emailem a o ceně zasmlouvat. Většinou majitel půjde s cenou i výrazně dolu. Jak platí všude jinde, čím víc nocí chcete v guesthousu strávit, tím silnější vyjednávací pozici máte, a proto si tento trumf nechte až jako poslední eso v rukávu.
Závěrem je potřeba ještě zmínit problematiku daní odváděných státu a poplatků za služby, kdy mohou tvořit dalších 21% k ceně hotelu. Vždy je potřeba si dát pozor při online rezervaci a při smlouvání na místě, že daň je v ceně obsažena a že nebudete dodatečně platit nic navíc.
Doprava mezi ostrovy
Mezi ostrovy je možné se přepravovat několika způsoby. Začal bych těmi nejdražšími a z našeho pohledu méně zajímavými. Možnost přepravy hydroplánem je rychlá, pohodlná a s určitě krásnými výhledy na jednotlivé atoly. Na druhou stranu se ceny letenek pohybují okolo 160 USD za čtvrthodinový let jedním směrem, a tak je tento způsob dopravy také ten nejdražší a využívá se pro přepravu na vzdálené ostrovy, kam by plavba lodí trvala příliš mnoho hodin. Další možností je využití takzvané „speedboat“ neboli rychlého člunu, který je výrazně rychlejší než lokální ferry (malý trajekt). Opět proti němu hraje hlavně jeho cena, kdy cesta tímto člunem na ostrov Maafushi stojí okolo 30 USD (45 min). Z ekonomického hlediska je nejlepší variantou využití místních ferry (malých trajektů), které by se daly přirovnat k místní MHD. Ceny jednotlivých ferry jsou ve srovnání s ostatními způsoby přepravy minimální. Ferry na ostrov Maafushi stojí cca 2 USD (1,5 hodiny). Tyto ferry jsou výrazně pomalejší a jezdí většinou párkrát denně či jednou za několik dní, takže je nutné svou cestu a pobyt na jednotlivých ostrovech důkladně naplánovat, aby vám celý plán do sebe pěkně zapadl a neskončili jste uvězněni na nějakém ostrově o pár dní více, než byste chtěli. Pozor, trajekty se dají platit pouze v místní měně a to rufiích.
Frekvenci a časy odjezdů jednotlivých linek naleznete na www.atolltransfer.com
Musíme také zmínit, že na Maledivách jsou tři větší letiště, mezi kterými létají pravidelné linky, avšak nejedná se o nejlevnější způsob přepravy, ale pro kompletnost udávám odkaz na maledivské aerolinky www.maldivian.aero
Jak tomu již v ne zcela rozvinutých zemích bývá, cena cestování mezi ostrovy je pro domorodce výrazně lepší než pro turistu. Pro porovnání za již zmíněný čtvrthodinový let hydroplánem platí místní 500 rufií neboli cca 30 USD, kdežto turistovi je účtováno 160 USD.
Stravování
Možnosti a ceny stravování se odvíjí od vámi navštíveného ostrova tak jako všechno ostatní. Například na turisticky rozvinutém Maafushi je výběr stravování pestrý a tím i nižší ceny. Jedno jídlo v restauraci stojí od 5 USD a večerní bufet, kde můžete sníst kolik chcete, stojí od 10 USD. Na opuštěnějších ostrovech jako Fulidhoo je naopak výběr téměř nulový. Většinou vám vaše ubytování nabídne večeři nebo oběd (grilovaná ryba, rýže, kari, zelenina, ovoce apod.) od 10 USD a výše. I v těchto případech doporučujeme o ceně smlouvat. U cen jak v restauracích, tak v hotelech si dejte pozor na to, zda je v ceně obsažena daň.
Naplánování celého výletu je dobré udělat podrobně dopředu a neplánovat ze dne na den tak, jako je to možné například v jihovýchodní Asii. Důvodem jsou omezené možnosti ubytování a hlavně málo frekventovaná veřejná doprava mezi ostrovy, která je klíčová. Ale poté, co svůj plán vymyslíte, čeká na vás autentický zážitek blankytně modrého moře.
Sorry, the comment form is closed at this time.