OveckaNaCestach.cz | Malé – vstupní brána na Maledivy
15776
post-template-default,single,single-post,postid-15776,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,columns-4,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive

06 Dub Malé – vstupní brána na Maledivy

Ostrov o malé rozloze (1,7 km x 1 km) je zcela zastavěn obytnými i veřejnými budovami a žije na něm přes 100 tisíc obyvatel. To je 1000 obyvatel na km čtvereční, což je aktuálně 12. z nejvyšších hodnot na světě. Stát se rozkládá na 1200 ostrovech, z kterých je jen něco kolem 300 obydlených. Z těch několika málo obydlených je asi 50% otevřeno pro turisty je na ně připraveno. Pro zajímavost žádné místo na Maledivách neleží více než 2,5m nad mořem. Jedná se tak o nejplošší stát na světě.

Malé, město i stejnojmenný ostrov, je pro většinu turistů uvítací branou do Malediv. Kromě několika mešit, parku a umělé pláže je zde i významný rybí trh, kde každý den rybáři nabízí neuvěřitelné množství a druhů právě vylovených kusů, jenž některé lze svou velikostí přirovnat k mořským kravám. Jedná se hlavně o mečouny, tuňáky, lososovité i jiné ryby, kraby, krevety a asi milion dalších rybiček, pro které v češtině nemáme ani název. Pokud do Malé ale i přesto zavítáte, určitě si jej projděte, protože nic takového jinde na Maledivách ke spatření není. Například jedná se o jediný ostrov, který má vyasfaltované silnice!

 

Letiště v Malé

Po příletu na letiště, které je na blízkém ostrově, jenž byl uměle vytvořený, projdete imigračním, a po vyzvednutí zavazadel na vás dýchne…vedro. Maledivy jsou jen malý kousek nad rovníkem a kromě toho, že se tu střídají 2 období, a to konkrétně období sucha a dešťů, je tu stále velmi teplo. Místní ale také preferují klimatizaci, pokud to jen trochu jde, a tak vám až do východu z letiště téměř nepřijde, že jste v tropech.

Na letišti najdete hodně naháněčů na ubytování, kteří ale víceméně čekají se jmenovkami na své hosty a nikdo se vám nic nesnaží vnutit. Pokud ale přijedete bez rezervace, určitě se poptejte, protože každý lepší hotel zde má své zastoupení, ty nejlepší a nejdražší vás tam pak i sami dopraví. A navíc lze získat zajímavé slevy, pokud přijedete v čase, kdy nejsou plně obsazení.

Dolary nebo rufie?

Dále zde najdete směnárnu. Nic jiného než dolary si nevezte. Je to plnohodnotné platidlo a luxusnější hotely ho dokonce preferují. Ale z vlastní zkušenosti můžeme doporučit si pár dolarů směnit na místní rufie, hodí se pro menší platby v samoobsluhách nebo například na trajekty. Kurz je státem daný a v době, kdy jsme na Maledivách byli my, byl 1 USD = 15 rufia.  Například Euro má kurz 16 rufia. My si směnili 100 USD (pro pár na týden) a akorát nám to vystačilo. Výhodou směnárny na letišti je to, že pokud si zde směníte, dostanete doklad, na jehož základě můžete zbylé rufie směnit při odjezdu zpět. Kurz bude jen o malinko horší, ale je to ideální, protože měna se nesmí vyvážet a navíc ji už nikde jinde na světě už nesměníte. Jiné směnárny zpětný odkup negarantují.

Nocování na letišti

Pokud se vám stane, jako nám, že přiletíte až večer, a nemáte navazující vnitrostátní let, nikam jinam než do Malé se z letiště už nedostanete. Je to trochu na hlavu, ale trajekty ani rychlé lodě v noci moc nejezdí. Je jen pár pravidelných linek, které jezdí dlouhé vzdálenosti na noc, ale jezdí jen některé dny v týdnu, protože se jedná o kyvadlovou dopravu. Můžete tedy do Malé, kde je ale nabídka pěkných hotelů omezená, a dokonce jsou mnohdy i dražší než ty na osamocených ostrovech, ikdyž nenabízí vůbec nic – opravdu nechápeme proč. My jsme se proto rozhodli na letišti přespat. V hale pro vnitrostátní lety jsme si našli pěkné dvě lavičky, kde nás nikdo celou noc neotravoval. A dokonce jsme chytili i internet z přilehlé klubovny, tak nám ani nic nechybělo. Pokud dostanete hlad, je tu pár kaváren a restaurací nebo třeba Burger King, kde menu stojí kolem 15 USD. Když ráno začalo být malinko rušněji, jak začali přilétat letadla s bělochy z celého bohatšího světa, sbalili jsme si krosničky a vyrazili k molu. To je hned naproti hale vnitrostátních letů.

Trajektem do města

Lístek na trajekt do Malé stojí 20 rufia nebo 2 dolary (vidíte, rufie se už začínají vyplácet), v noci stojí asi dvojnásobek. Jezdí každých 10 minut a v Malé je za 10-15 dalších. Přijede na severní molo číslo 1. Pokud hned chcete vyrazit dál, zkontrolujte si, odkud další trajekt jede. Mol je tu víc, přístavy jsou hlavní dva – jeden na severu, druhý na jihozápadě ostrova, a jsou od sebe vzdálené třeba 10 minut taxíkem, pokud není špička. Ten stojí 25 rufia plus 5 za každé velké zavazadlo. Pokud nevíte, zaskočte ještě na letišti na informace, kde vám ochotně, ale hlavně i přesně poradí, kdy, kam, za kolik. Informační ostrůvek najdete kousíček od směnárny.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.