27 Dub Maafushi – ochutnávka Malediv pro každého
Pokud zavítáte na Maledivy poprvé a nevíte, kam se vydat, doporučujeme Maafushi. Není od Male daleko a nabízí mnohé. Pro hodně novodobých dlouhodobějších cestovatelů, tzv. nomádů, je tento ostrov volbou číslo jedna, a to hlavně z důvodu velmi dobře dostupných služeb. Je tu nejstabilnější Internet, samoobsluhy, mnoho restaurací, snadno se zde domluvíte a díky velké konkurenci i levné ubytování. Díky tomu, že je tu konkurence celkem vysoká, jako na málo ostrovech, tak i standard je poněkud vyšší, než když se vydáte na vzdálenější ostrovy. Důvodem, proč je tento ostrov tak turisticky populární, je i to, že když vláda oficiálně povolila turismus na lokálních ostrovech v roce 2012, byl tento ostrov jeden z prvních, který se otevřel turistům a nabízel levné ubytování mimo resorty. To je taky i důvod, proč jsou obyvatelé ostrova k turistům tak shovívavý a dovolují jim více než kdekoli jinde.
Ostrov Maafushi se nalézá na stejném atolu jako Malé, je vzdálen asi 90 minut pomalým trajektem nebo 45 minut rychlým člunem. Spojení s hlavním městem má docela dobré. Trajekty jezdí až několikrát denně, což je nejvíc než kamkoli jinam, protože Maafushi funguje také jako přestupní bod na jižnější atoly. Při plánování cesty si ale dejte pozor na pátky. Ty jsou totiž v muslimském světě naší nedělí, tedy čas na odpočinek a modlitby, takže ani trajekty nejezdí.
Tento ostrov jsme si my vybrali hlavně kvůli aklimatizaci, abychom si zvykli na místní poměry, ceny a abychom se rozkoukali, než se vydáme dál. Ostrov svými rozměry 1km na 200m patří k těm větším na Maledivách. Velkou část jižní strany zabírá místní věznice, ano čtete správně, zbytek tvoří hřiště, školy, domovy, restaurace, ubytovny, hotely a samozřejmě pláže.
Tady ale pozor – pláže jsou přístupné komukoliv, ale ženám ani mužům není dovoleno se jakkoli odhalovat, takže na plavky nebo dokonce bikiny zde zapomeňte pod trestem přinejmenším vysoké pokuty. Slunění chtivým turistům místní turistická komunita vyhradila kus pláže na severozápadě ostrova, která je olemovaná neprůhledným plotem – tzv. bikini beach. Na tuto už tak v sezóně dost přeplněnou pláž chodí i místní, ale netušíme proč – jsou oblečení od hlavy k patě a tato pláž nepatří na ostrově k nejkrásnějším. Možná sem chodí jen okukovat bělochy…
Když jsem poprvé četla o uzavřených plážích, trochu mě to vylekalo. Dokonce jsem při pročítání různých blogů narazila i na případy, kdy ženy byly vystaveny výhrůžkám o vězení, když nosily šaty bez ramínek. Skutečnost ale je, že místní to nijak nepohoršuje. Ale můžete narazit na muslimského fanatika, který na vás zavolá policii, a ta by to mohla dál řešit, protože odhalování je zde vysloveně zakázané. Nicméně doporučuji nechodit v plavkách po městě a radši se slunit jen na privátních nebo vyhrazených plážích a oblékat si aspoň krátký rukáv.
Ale jakmile jste turista, je vám hodně odpuštěno, a na Maafushi to platí dvojnásob. Zde se nikdo ani nepozastaví nad šaty bez ramínek. Na turisty jsou tu zvyklí a díky blízkosti hlavního města je tu vliv západního světa velký.
Ubytování
Jak již bylo zmíněno, na Maafushi najdete možností ubytování hodně. Od pětihvězdičkových hotelů po hostely – ty jsou na Maledivách novinkou. Navíc se počet lůžek pravidelně téměř zdvojnásobuje, protože teď Maafushi místy spíše připomíná jedno velké staveniště. Výstavba je bohužel docela necitlivá a tak před krásný nový hotel se staví další, který tak blokuje výhled na moře. A čím blíž k moři, tím se zdají hotely vyšší, což naprosto nedává smysl. Tímto si bohužel zadělávají na problém v budoucnu, protože tohle je přesně to, co turisty spíš odláká nikoli naopak. Navíc se na pláž již více lidí už teď nevejde.
I v těch nejlevnějších pokojích budete mít klimatizaci, bez které to v suchých měsících nejde. Teploty stoupají až k 40 stupňům a pokud přijde bouřka, zažijete prádelnu. Většinou se jedná o velmi čisté pokoje i v té nejlevnější kategorii. Rozdílná cena se zobrazuje hlavně ve službách. Lepší a dražší hotely vám nabídnou plnou penzi, gesthousy možná snídani.
Pokoj v hotelu stojí od 100 USD, postel v hostelu seženete i třeba za 20 USD, záleží na sezóně. Pokud přijedete mimo hlavní sezónu, hodně ubytování najdete zavřených a ty, které jsou v provozu, nabízí pokoje za velmi zajímavé ceny. Na Maafushi si troufnu říci, že můžete přijet bez předchozí rezervace, protože u trajektu pokaždé čekají zástupci všech hotelů, kteří čekají na možné zbloudilce. Navíc se dá o ceně ubytování smlouvat, a to třeba i tak, že vám do ceny započítají rovnou daň.
Vždy nezapomeňte, že daň není nikdy započítaná a tedy zvýší konečný účet o 10% za služby a o dalších 11% jako daň státu.
My jsme si ubytování našli přes portál booking.com, ale pokoje dnes můžete najít i na airbnb.com, což dříve nebylo možné. Vybrali jsme si pokoj v penzionu Water Breeze, který můžeme doporučit. Je pěkný, nový, čistý a dokonce ho prý spoluvlastní Čech. Snídaně neurazila, ale jsou místa, která by se dala vylepšit. Platili jsme 66,50 USD za noc plus 21% daň.
Stravování
Pokud můžeme doporučit, vyberte si ubytování, kde vám nabídnou alespoň snídani. Tu sice nabízí za příplatek téměř všude, ale kvalitou se hodně liší. Někde dostanete západní – tedy toast nebo cornflaky s mlékem, jinde vám nabídnou snídaňový bufet. Párečko-žravci a slanino milovníci se kvůli náboženství, kde je vepřové maso tabu, musí spokojit maximálně s kuřecími párečky. Nebo můžete narazit na tradiční maledivskou snídani, kterou určitě aspoň jednou zkuste. Je to tuňák s najemno nakrájenou cibulkou podávaný s tradičním chlebem rotti.
Mít snídani v hotelu je velmi pohodlné, nemusíte vstávat a jít něco hledat, i když se samoobsluhy otvírají už někdy kolem osmé, ve kterých najdete cokoli. Na Maafushi je dokonce i jedna pekárna mezi cizinci velmi oblíbená. Nabízí výborné pečivo i v jiných formách než jen toastový chleba. Najdete ji hned u fotbalového hřiště uprostřed ostrova. Každým měsícem přibývají i kavárny, kde si můžete dát celkem kvalitní kávu, která má zatím na Maledivách pochybnou pověst.
K obědu se můžete zastavit v kterékoli restauraci v okolí pláže, kde jsou ceny docela příznivé. Najíte se už od 6 USD za například boloňské špagety nebo obloženou bagetku. Pokud chcete seafood, jen malinko si připlatíte, ale rozhodně to stojí za to. Každé ráno vyjíždí rybáři na moře, protože mořské plody tvoří asi 80% místního jídelníčku – 10% je rýže a zbylých 10% je zbytek.
My jsme kvůli horku občas vynechali oběd a až po západu sluníčka vyrazili na večeři, kde jsme si dopřáli. Můžeme jen a jen doporučit hotel Arena Beach hned u turistické pláže, kde každý večer připravují otevřený all-you-can-eat bufet za pouhých (!) 10-12 USD plus daň s romantickým sezením hned na pláži. Na výběr jsou vždy i výborné těstoviny, které kuchař vaří přímo před vámi, a jen vy si řeknete, co do nich chcete. Byla to nejbližší verze Itálie, na kterou jsme v celé Asii narazili. Dále nabízí vedle grilu i dva druhy skvělých salátů, polévku, různé masové a zeleninové ragú a dezerty s ovocem. Každý den nabídku mění a musím říct, že jsme si pokaždé pochutnali. Nápoje nejsou v ceně a alkoholické ani nenabízí.
Výlety
Každá aktivita na Maafushi je docela drahá sranda. I když záleží na úhlu pohledu. Kde jinde se můžete potápět se žraloky, že? Na výběr je nespočet výletů za potápěním, na nádherné opuštěné ostrovy nebo neomezený výběr vodních sportů.
Ceny se pohybují od 20 USD na osobu při výletu na nedaleký ostrov, nebo třeba 100 USD když si půjčíte plachetničku. Když je vás více a můžete tak zaplnit celou loď, dá se o ceně smlouvat. Z cenového hlediska je ideální počet 4. V celodenních výletech je většinou v ceně i piknik na ostrově, skládající se z grilované ryby nebo kuřete, rýže a zeleninového salátu.
Velmi oblíbené jsou i výlety do resortů, kde můžete alespoň na den pocítit, jaké to je být na opuštěném ostrově s pláží sám pro sebe, kde jsou pouze chatičky na kůlech a stejný počet personálu jako turistů. Nám byl doporučený Adaaran Club (pozor, nesplést s Adaaran Vaadu).
Sorry, the comment form is closed at this time.