28 Dub Fulidhoo – to pravé místo pro odpočinek
Pro ty, kteří nevyhledávají nic komerčního, jako je například právě Maafushi, můžete vyrazit o kus dál… hned další ostrov po Maafushi dále na jih je Guraidho. Je to podobný ostrov, který ještě nemá takovou infrastrukturu pro turisty. My jsme ale zatoužili jet ještě dále.
Vybrali jsme si na Jižním atolu ostrov Fulidhoo. Je to malinký ostrov, ale překvapivě na něm žije 500 obyvatel. My za celou dobu potkali tak maximálně desetinu z nich. Kde je zbytek netušíme. Ale mají tu prý i fotbalové družstvo a všichni hrají badminton. Ostrov nabízí nádhernou pláž a klid. Nikdo po vás nic nechce, vyloženě se tu ani nic moc dělat nedá. Ale tento relax je velmi příjemná a vítaná zkušenost.
Jak se tam dostat
Zrovna tuto destinaci jsme vybrali hlavně kvůli dostupnosti z Maafushi aniž bychom museli jet přes hlavní město Malé. Maafushi je přestupní bod mezi mnoha destinacemi, kde dokonce na sebe lodě čekají, aby pasažéři mohli pohodlně přestoupit. Pravda, že pokud vám ujede trajekt, je o dost dražší dopravovat se po vlastní ose mezi ostrovy. Tato trasa vedoucí na jižní atol je obsluhována trajektem obden tam (úterý, čtvrtek, sobota), ostatní dny zpátky a v pátek volno. V případě nepřízně počasí je třeba mít na vědomí, že trajekt vůbec nemusí vyjet, ale prý se to tak často nestává. Cesta trvá 2 hodiny z Maafushi, 3,5 hodiny z Malé a velká část vede přes otevřené moře, kde není na žádnou stranu vidět pevnina. Takže pro slabší žaludky prášek, ale vlny naštěstí nejsou nijak agresivní. A pokud budete mít štěstí, můžete potkat delfíny!
Kde přespat
Na Fulidhoo vás přivítá nádherná bílá pláž, která už z dálky svítí, a v lepším případě i někdo, kdo vás ubytuje. Na ostrově jsou aktuálně 3 gesthousy a další byl právě před otevřením. Celková kapacita asi 15 turistů. I na tomto ostrově najdete vyhrazenou bikini beach na západě, je ale mnohem větší a malebnější než ta na Maafushi. Jediný problém je, že je ohrazena nepropustnou hradbou keřů, takže se není kam schovat před ostrým sluncem. My se ale přes poledne stejně vždy stáhli domů, anebo byli pořád s kloboučkem ve vodě, takže tohle nám až tak nevadilo.
Penzioníky jsou malé, nabízí 3 až 5 pokojů, ale ty jsou pěkné a čisté s klimatizací a wifi. Odevšad je to na pláž doslova co by kamenem dohodil. My jsme si ubytování našli na airbnb.com, ale to jsme nakonec obešli, a s majitelem se domluvili napřímo. Platili jsme 60 USD za noc za pokoj se snídaní včetně daně. Na portálech jsou ubytování vždy malinko dražší, a jak nám bylo vysvětleno, ani pronajímatelům se to moc nevyplácí. Musí platit provozovateli rezervačnímu portálu (asi 17% airbnb.com) a pak i bance za transfer peněz ze zahraničí, což nebývají malé sumy.
Kde se napapat
Stravování je trochu složitější. Na celém ostrově najdete jednu kavárnu a jednu restauraci. Takže výběr není moc velký. Ale záchranou jsou hostitelé, kteří vás nenechají hladovět, a tak vám již v ceně pokoje připraví aspoň snídani a za cenu 10-12 USD i večeři. O cenách se dá malinko smlouvat, ale ne moc, protože samotné zásobování na tento ostrov je drahé. Snídaně opět může být kontinentální (vajíčko, páreček, toast, máslíčko) nebo maledivská (tuňák s cibulkou a chlebovou plackou). Večeře se často skládá z rybího kari s rýží, které je jejich národním pokrmem. Často vám nabídnou i grilovanou rybu nebo kuře se zeleninovým salátem a ovocem jako dezert. Všechno má několik stupňů pálivosti a je jen na vás, jak si to objednáte. Lze se samozřejmě domluvit i na obědě. Rádi vám uvaří například těstoviny nebo podobné lehké jídlo. Všeho je vždy dostatek.
Na ostrově také najdete lékárnu, poštu, školu, hřiště a pěknou novou mešitu. A pokud budete mít hlad nebo na něco chuť, najdete zde i obchod s potravinami, která má téměř cokoli od ananasu po zmrzlinu. Pro zajímavost je na ostrově elektrárna, se třemi novými diesel agregátory, která zajišťuje nepřetržitou dodávku elektřiny, a na jednu nádrž dokáže jet až 3 měsíce.
Aktivity
Pokud budete mít zájem, vaši hostitelé vám zajistí výlet, jaký se vám zamane. Od potápění přes rybaření až po návštěvy resortů nebo sledování delfínů s piknikem na opuštěném ostrově. Protože zde není velká konkurence, jsou ceny vyšší než na Maafushi, ale lze v rámci mezí smlouvat. Opět záleží, jak velká by byla vaše skupina nebo zda jste jednotlivec.
Ale ne za všechny zážitky se musí platit.
My jsme si užili nádherný západ sluníčka osamoceni na pláži, bouřku a hlavně… krmení rejnoků! Večer po setmění se vydejte k molu, kde najdete rybáře, jak čistí čerstvě nalovené ryby. Vnitřnosti hází zpátky do vody, což láká vodní dravce, a tak s trochou štěstí a odvahy si můžete pohladit a nakrmit opravdu velké rejnoky, kteří se zde slétají na večeři. Nedělejte hlavně žádné prudké pohyby, abyste je nevylekali, protože se ve skutečnosti jedná o opravdu nebezpečné tvory, které vás mohou bodnout jedovatým ocasem, což může mít až fatální následky. Nezapomínejte, že jste hodiny plavby lodí od nejbližší opravdové nemocnice.
Fulidhoo splnilo naše očekávání osamocených překrásných pláží se společností pouze místních obyvatel. Ostrov je přesně místem, kde si lze dopřát odpočinek, protože nejste rušení…no, ničím.
Sorry, the comment form is closed at this time.